Naujienos - Tyrimai

Mokslininkai tiria kanapes kaip galimą priemonę senėjimo procesams lėtinti

Nėra paslaptis, kad mokslininkai visame pasaulyje ieško būdų, kaip sustabdyti ar bent jau sulėtinti senėjimo procesą. Vienas iš pastaruoju metu tyrimų objektų yra kanapės, kurių sudėtyje esantis THC (tetrahidrokanabinolis) gali turėti įtakos šiam procesui. Naujausi tyrimai, paskelbti žurnale ACS Pharmacology & Translation Science, rodo, kad ilgalaikis mažų THC dozių vartojimas gali padėti atgręžti smegenų senėjimo procesus ir turėti bendrą anti-senėjimo poveikį organizmui.

Esminė šio proceso dalis yra baltymas mTOR (rapamicinas), kuris yra ląstelių vystymosi ir metabolizmo centras. Jis reguliuoja tiek smegenų veiklą, tiek kitus medžiagų apykaitos procesus organizme. Medžiagų prieinamumas ar jų trūkumas yra labai svarbūs metabolizmo reguliavimui, o metabolomas – sudėtingas ląstelių atsako tinklas – yra svarbus rodiklis, kuris apibendrina visus metabolinius procesus ląstelėse ar audiniuose. Jis taip pat daro didelę įtaką senėjimo procesams, nes kontroliuoja ląstelių metabolizmą.

mTOR aktyvumo sumažėjimas gali būti naudingas organizmui, ypač taikant mažo kaloringumo dietą, aktyvų fizinį judėjimą ar tam tikrus vaistus. Toks poveikis gali lėtinti bendrą kūno senėjimą. Tačiau smegenų senėjimas yra susijęs su prastesne neuronų geba keisti tarpusavio ryšius – procesas, vadinamas sinapsiniu plastiškumu. Jei mTOR aktyvumas smegenyse sumažėja per daug, gali sumažėti sinapsių skaičius, o tai turi neigiamą poveikį pažintiniams gebėjimams.

Kaip kanapės gali sulėtinti smegenų senėjimą?

Ankstesni tyrimai parodė, kad ilgalaikis mažų THC dozių vartojimas gali turėti anti-senėjimo poveikį smegenims, atkuriant pažintinius gebėjimus ir didinant sinapsių tankumą senstančių pelių smegenyse. Tačiau ilgai liko neaišku, ar mTOR signalų pokyčiai ir metabolomo veikla yra tiesiogiai susiję su teigiamais šio poveikio rezultatais.

„Dabar mums pavyko įrodyti, kad THC turi dvigubą poveikį mTOR signalams ir metabolomui, kuris priklauso nuo audinių,“ teigia dr. Andras Bilkei-Gorzo iš Molekulinės psichiatrijos instituto. Tyrimai atskleidė, kad THC vartojimas smegenyse laikinai padidina mTOR aktyvumą bei energijos gamybos ir amino rūgščių tarpininkų lygį. Tai skatina sinapsių baltymų sintezę ir naujų sinapsių susidarymą.

Anot mokslininkų, buvo padaryta išvada, kad ilgalaikis THC vartojimas pradiniame etape pagerina pažintines funkcijas, skatindamas energijos ir sinapsinių baltymų gamybą smegenyse, o vėliau pasireiškia anti-senėjimo poveikis, mažinant mTOR aktyvumą ir periferinius metabolinius procesus. Tyrimas rodo, kad THC gali būti veiksmingos senėjimą lėtinančios ir pažinimą gerinančios vaistinės medžiagos pagrindu.

Daugiau informacijos rasite žurnale.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *